Animetod - Plošková loutka

Výroba ploškové loutky patří pod výtvarnou a technickou přípravu před samotnou realizací animovaného filmu. Máte připravený námět, poradili jste si s příběhem, postavami, prostředím a je nejvyšší čas dát svým představám vizuální podobu. Je třeba vybrat způsob výtvarného vyjádření, výtvarnou techniku, materiál a druh animace.
Vybrali jste si ploškovou animaci, podívejte se, jak se vypořádat s ploškovou loutkou.
Ve videu se dozvídáme:
  • Co vše potřebujete pro výrobu papírkové loutka
    materiál a nástroje
  • Postup výroby ploškové loutky z papíru. 
Základem je návrh postav. Postavu nakreslete ve více pozicích tak, aby bylo zřejmé, jak se má pohybovat a jak vypadá z různých stran či úhlů pohledu. Podle návrhů rozmýšlíme, jaké části se budou pohybovat a z jakého úhlu pohledu či vzdálenosti se na ni bude divák dívat (viz záběrování v kapitole obraz).
  • Možnosti spojení jednotlivých částí, klouby
  • Na co si dát pozor
Metodická část 
Při výrobě loutky myslete na to, že přibližně do sedmi let věku může být překážkou její prosté vystřižení, případně přestřižení (ustřihnutí) jedné, či dvou pohyblivých částí. Nechcete-li, aby bylo dítě pouhou vaší loutkou, smiřte se s tím, že dítětem vyrobená loutka bude ve své schopnosti pohybu jednoduchá a tím samotná animace  nedokonalá, ovšem kreativita ve tvarosloví i fantazii obrovská.
 Druháci již dobře zvládají návrh i výrobu složitější loutky, doporučuji ale asistenci při promýšlení možností pohybu a přidávání „kloubů“.  Loutka by měla mít dostatečný počet kloubů, to znamená míst ohybu, ale zase ne zbytečně mnoho, protože počtem kloubů narůstá složitost samotné animace. „Postavou“ v animovaném filmu může být cokoliv, člověk, zvíře, věc nebo jakýkoliv tvar, jak je fantazii libo. Jediným omezením je možnost výroby. Nedoporučuji tvary příliš tenké ( špatně se vystřihují, trhají se, nemají dlouhou životnost- z tohoto důvodu neprojdou ani pouhopouhé čáry), malé postavičky a jejich části ( špatně se vystřihují i animují) nebo příliš  velké ( nemusí se vejít pod stativ a do hledáčku fotoaparátu). Na výrobu loutky dejte dostatečnou časovou dotaci, nejméně  jednu vyučovací hodinu to určitě zabere „
Plošková loutka se vyrábí nejčastěji z papíru, proto ji také můžeme říkat papírková. Kromě papíru máme ale široké možnosti výběru mnoha dalších materiálů, každý z nich má své pro a proti. Které další materiály můžeme použít na ploškovou loutku?
Vytvořit loutky lze z fotografií (z časopisů, novin, plakátů atp.), velmi efektní jsou také fotografie vlastní, kde si jednotlivé fáze pohybů, úhlů pohledů či změn můžeme jednoduše vyfotografovat.
animetod
animetod
Loutky z různých druhů látek (kdy využíváme jejich struktury, povrchů, barevnosti) jsou trochu složitější na výrobu. 
animetod
animetod
Oblíbené jsou průsvitné a polopropustné materiály. Barevné folie fungují na podsvícené ploše buď v jedné nebo více vrstvách. Stejně se dá využít pauzovací papír či podobné barevné materiály. Vrstvení průsvitného materiálu vytváří dojem prostorovosti, v případě neprůsvitného materiálu se z loutek stávají siluety.
animetod
animetod
Pro ploškovou animaci se dají též využít různé předměty a materiály.
animetod
Ukázky jsou vybrány z prací dětí při jednodenních či vícedenních workshopech na základních školách.
Dokumenty ke stažení: