X
Animanie

LAS 2018

LETNÍ ANIMAČNÍ SOUSTŘEDĚNÍ formou příměstského tábora

20.8. – 24.8. 2018, 8:00 – 16:00

Moving Station (Koperníkova 56, Plzeň)

info: voracek@animanie.cz

cena: 1.950,-

1) UMĚNÍ POZOROVAT A TVOŘIT

lektorka: Martina Voráčková

technika: porozumění filmu

věk: 12 – 18 let

Každý den shlédneme jeden film (animované i hrané), naučíme se klást si takové otázky, které obohatí a posílí naše divácké zkušenosti a pomohou porozumět filmům jako systémům. Jednotlivé odhalené postupy při rozboru filmu procvičíme prakticky ve vlastní filmové tvorbě. Vhodné pro milovníky filmu, začínající filmaře i ty, kteří chtějí přemýšlet o uměleckém díle obecněji.

2) FIKTIVNÍ SVĚT

lektorka: Sylva Ježková

technika: kresba/malba tradiční nebo digitální

věk: 8 – 18 let

Fascinují tě smyšlené světy z filmů, her, knih a komiksů? Přál/a by sis vytvořit svůj vlastní? Podíváme se společně na to, jak se takový svět tvoří, aby mohl doopravdy fungovat, navrhneme si prostředí, postavy a vymyslíme historii jako profesionální concept artists.

3) JAK PRACUJE HOLYWOOD

lektor: Leoš Matějček

technika: pixilace, klíčování, matte painting

věk: 8 – 18 let

Chcete vědět, jak se pracuje ve velkých filmových studiích a co všechno předchází zážitku z hotového díla? Pojďme si vyzkoušet zjednodušenou cestu nahrávání filmu, vkládání efektů a postprodukce.

4) RECYKLUJ, ROZHÝBEJ A OŽIV

lektorka: Veronika Bajerová

technika: plošková animace

věk: 8 – 18 let

Technika, kterou si na tento týden zvolíme bude klasická animace. I když v trochu novém světle, budeme se zabývat koláží, stříhat, slepovat, montovat, vytvářet z použitého nové a nečekané. Převážně v atelieru ale nemine nás ani cesta ven, kde zkusíme udělat koláž i z ještě neobvyklejších věcí. Pro inspiraci půjdeme do výtvarného světa, světa filmu i vlastní fantazie. Budeme se dívat, vytvářet, animovat, stříhat.


ZÁVAZNÁ PŘIHLÁŠKA

Závazná přihláška_LAS2018

Přihlášku si prosím stáhněte, vyplňte a odešlete na mail voracek@animanie.cz.

Součástí přihlášky jsou i podrobnější informace o soustředění.

 

 



CELOROČNÍ NABÍDKA WORKSHOPŮ

Nabízíme jednodenní i vícedenní workshopy pro knihovny, obecní úřady, firmy, školy, neziskové organizace i jednotlivce. Jednotlivé dílny přizpůsobíme vašim tématům i požadavkům.

Místo konání: dle dohody
Cena: dle počtu účastníků a rozsahu dílny
Rezervace a další informace:
voracek@animanie.cz

Animace

Lektor: Martina Voráčková

Zahrada (na motivy knihy Jiřího Trnky Zahrada) Animační dílna pro děti nebo pro rodiny s dětmi. Technika stop-motion, plastelínová animace, 2 – 4 hod. Na základě kouzelného příběhu o dobrodružství pěti kluků a dalších obyvatelů tajemné zahrady za zdí oživíme a rozpohybujeme vše, co si jen dokážete představit. Kamenný trpaslík ožije a promluví, sloni vzlétnou a i rostliny prozradí své příběhy.

Cirkus (inspirace animovaným filmem Jiřího Trnky Cirkus) Animační dílna pro děti nebo pro rodiny s dětmi. Technika stop-motion, kreslená plošková animace, 2 – 4 hod. Vymyslete nové cirkusové číslo do cirkusu svých snů, kde nemožné je možné. Akrobati, hadí ženy, kouzelníci, klauni, žongléři, krotitelé zvěře i zvířátka samotná dokážou vše, co si budete přát. Založte svůj malý rodinný cirkus, natočte o něm svůj malý animovaný film.

Od scénáře k animaci

(dvoudenní / 6-8 hod. denně)

Lektor: Martina Voráčková

První den: jak se píše scénář, práce s konkrétním literárním dílem české nebo světové literatury, výstupem je scénář podle stanoveného námětu či zpracování vlastního nápadu.

Druhý den: zpracování připraveného scénáře do krátkého animovaného filmu, různé druhy animace a základy filmového střihu.

Postprodukce

Lektor: Jan Příhoda

Naučí vás základům, které potřebujete znát při střihu videa. Pochopíte princip ovládání střihových programů, naučíte se základní technické úpravy a triky, video doplníte hudbou i ruchy. Získáte základní přehled o střihové skladbě, která vašim filmům dodá šťávu. Zorientujete se v exportech a výstupech pro různá média.

Základy digitální fotografie: dílna portrétu

Lektor: Dana Urbánková

Rozhodujete se, zda si koupit digitální zrcadlovku? Nebo ji už máte a chcete se s ní naučit lépe pracovat? Pak je tento kurz určený právě vám! – základy ovládání digitální zrcadlovky – základy portrétu – teorie, fotografování modelky.

Základy práce s programem  Adobe Photoshop

Lektor: Dana Urbánková

Fotografujete digitálně a ne vždy je fotografie podle vašich představ? Potřebujete fotografii barevně upravit nebo udělat černobílou? Překáží vám ve snímku něco, co tam nechcete mít? Chcete jiný formát? Naučíme vás tyto problémy vyřešit s pomocí programu Adobe Photoshop.

Experimentální fotografie –  malba světlem

Lektor: Marie Dvořáková

„Temný“ kout fotografie, dlouhá expozice a malba světlem. Hravé experimentování s fotografickým bleskem  a dalšími světelnými zdroji v tmavém prostředí. Vytvoříme neuvěřitelné abstraktní kompozice i surrealistické obrazy bez pomoci dalších postprodukčních úprav.

Pinhole – camera obscura –  dírková komora

Lektor: Marie Dvořáková

Úvod do prvopočátků fotografie. Pochopíme princip fotografie a to pomocí jednoduchého kukátka, které funguje na principu dírkové komory, které si vyrobíme, pokud budeme mít více času, vyzkoušíme si focení pomocí neobvyklých předmětů, jako např. plechovkou od kávy, krabičkou od sirek apod.

Fotogram – fotografie bez fotoaparátu

Lektor: Marie Dvořáková

Jde o velmi hravou jednoduchou fotografickou techniku bez použití fotoaparátu. V temné místnosti umístíme předměty na citlivý papír, krátce osvítíme a poté vyvoláme. Vznikne tak stínový obraz, který zachytí obrysy předmětů. Je možné si vyhrát s kompozicí, tvary a průsvitností předmětů. Techniku zvládnou i menší děti cca. od 5 let.

Jednoduchá 3D Fotografie

Lektor: Marie Dvořáková

Vysvětlíme si a prakticky vyzkoušíme princip tvorby 3D fotografie pomocí „normálního foťáku“ a poté si jednoduchou cestou fotografie upravíme v Adobe Photoshop na tzv. anaglyf, což je „obrázek“, který vnímáme prostorově, pokud se na něj díváme s 3D brýlemi s modrozeleným a červeným průzorem.