X
Animanie

LAS 2017

LETNÍ ANIMAČNÍ SOUSTŘEDĚNÍ formou příměstského tábora

21.8. – 25.8. 2017, 8:00 – 16:00

Moving Station (Koperníkova 56, Plzeň)

info: benyrova@animanie.cz

cena: 1.950,-

1) CHYTRÉ MĚSTO

lektorky: Aleška Čeňková, Martina Voráčková, Zuzana Zbořilová, Markéta Hossingerová

technika: 3D animace

věk: 8 – 14 let

Jaké to je být architektem a zažít vzrušující dobrodružství při tvorbě města? Vyzkoušíte si navrhování ekologických domů jako skuteční světový tvůrci a hotový model rozpohybujete pomocí animace.

Ve spolupráci se spolkem To město v rámci projektu Město letí.

2) SEN O ČLOVĚKU V DIVOKÉ PŘÍRODĚ

lektor: Tomáš Macek

technika: pixilace

věk: 8 – 18 let

Roku 1910 namaloval „Celník“ Rousseau obraz Sen. Na kanapi uprostřed džungle leží žena, pozorována párem lvů. V roce 2017 vyzkoušíme nalézt divočinu za humny a v ní najít a ztvárnit svůj sen prostřednictvím animací přírodních materiálů v krajině.

3) FILMOVÝ TRIK A ILUZE

lektor: Tomáš Červený

technika: stopmotion, stoptrik

věk: 12 – 18 let

Chtěli byste vědět, jak točili staří mistři jako Karel Zeman, Buster Keaton či Charlie Chaplin svoje největší filmy? Polovina jejich úspěchu byly filmové triky! Pojďme se pokusit některé tyto triky a iluze zrekonstruovat a možná je snad i posunout o trochu dál.


Závazná přihláška

Pole označená * jsou povinná.

Závazná přihláška na Letní animační soustředění Animánie 2017
ve dnech 21.-25.8.2017

Účastník

Zákonný zástupce

Témata


Nabízíme jednodenní i vícedenní workshopy pro knihovny, obecní úřady, firmy, školy, neziskové organizace i jednotlivce. Jednotlivé dílny přizpůsobíme vašim tématům i požadavkům.

Místo konání: dle dohody
Cena: dle počtu účastníků a rozsahu dílny
Rezervace a další informace:
Kateřina Benýrová

Animace

Lektor: Martina Voráčková

Zahrada (na motivy knihy Jiřího Trnky Zahrada) Animační dílna pro děti nebo pro rodiny s dětmi. Technika stop-motion, plastelínová animace, 2 – 4 hod. Na základě kouzelného příběhu o dobrodružství pěti kluků a dalších obyvatelů tajemné zahrady za zdí oživíme a rozpohybujeme vše, co si jen dokážete představit. Kamenný trpaslík ožije a promluví, sloni vzlétnou a i rostliny prozradí své příběhy.

Cirkus (inspirace animovaným filmem Jiřího Trnky Cirkus) Animační dílna pro děti nebo pro rodiny s dětmi. Technika stop-motion, kreslená plošková animace, 2 – 4 hod. Vymyslete nové cirkusové číslo do cirkusu svých snů, kde nemožné je možné. Akrobati, hadí ženy, kouzelníci, klauni, žongléři, krotitelé zvěře i zvířátka samotná dokážou vše, co si budete přát. Založte svůj malý rodinný cirkus, natočte o něm svůj malý animovaný film.

Od scénáře k animaci

(dvoudenní / 6-8 hod. denně)

Lektor: Martina Voráčková

První den: jak se píše scénář, práce s konkrétním literárním dílem české nebo světové literatury, výstupem je scénář podle stanoveného námětu či zpracování vlastního nápadu.

Druhý den: zpracování připraveného scénáře do krátkého animovaného filmu, různé druhy animace a základy filmového střihu.

Postprodukce

Lektor: Jan Příhoda

Naučí vás základům, které potřebujete znát při střihu videa. Pochopíte princip ovládání střihových programů, naučíte se základní technické úpravy a triky, video doplníte hudbou i ruchy. Získáte základní přehled o střihové skladbě, která vašim filmům dodá šťávu. Zorientujete se v exportech a výstupech pro různá média.

Základy digitální fotografie: dílna portrétu

Lektor: Dana Urbánková

Rozhodujete se, zda si koupit digitální zrcadlovku? Nebo ji už máte a chcete se s ní naučit lépe pracovat? Pak je tento kurz určený právě vám! – základy ovládání digitální zrcadlovky – základy portrétu – teorie, fotografování modelky.

Základy práce s programem  Adobe Photoshop

Lektor: Dana Urbánková

Fotografujete digitálně a ne vždy je fotografie podle vašich představ? Potřebujete fotografii barevně upravit nebo udělat černobílou? Překáží vám ve snímku něco, co tam nechcete mít? Chcete jiný formát? Naučíme vás tyto problémy vyřešit s pomocí programu Adobe Photoshop.

Experimentální fotografie –  malba světlem

Lektor: Marie Dvořáková

„Temný“ kout fotografie, dlouhá expozice a malba světlem. Hravé experimentování s fotografickým bleskem  a dalšími světelnými zdroji v tmavém prostředí. Vytvoříme neuvěřitelné abstraktní kompozice i surrealistické obrazy bez pomoci dalších postprodukčních úprav.

Pinhole – camera obscura –  dírková komora

Lektor: Marie Dvořáková

Úvod do prvopočátků fotografie. Pochopíme princip fotografie a to pomocí jednoduchého kukátka, které funguje na principu dírkové komory, které si vyrobíme, pokud budeme mít více času, vyzkoušíme si focení pomocí neobvyklých předmětů, jako např. plechovkou od kávy, krabičkou od sirek apod.

Fotogram – fotografie bez fotoaparátu

Lektor: Marie Dvořáková

Jde o velmi hravou jednoduchou fotografickou techniku bez použití fotoaparátu. V temné místnosti umístíme předměty na citlivý papír, krátce osvítíme a poté vyvoláme. Vznikne tak stínový obraz, který zachytí obrysy předmětů. Je možné si vyhrát s kompozicí, tvary a průsvitností předmětů. Techniku zvládnou i menší děti cca. od 5 let.

Jednoduchá 3D Fotografie

Lektor: Marie Dvořáková

Vysvětlíme si a prakticky vyzkoušíme princip tvorby 3D fotografie pomocí „normálního foťáku“ a poté si jednoduchou cestou fotografie upravíme v Adobe Photoshop na tzv. anaglyf, což je „obrázek“, který vnímáme prostorově, pokud se na něj díváme s 3D brýlemi s modrozeleným a červeným průzorem.