14. ročník Festivalu Animánie se uskutečnil 14. 11. – 17. 11. 2019 v kulturním centru Moving Station v Plzni.


O vítězích rozhodla odborná porota ve složení:

  • Lucie Sunková (CZ) -animátorka, režisérka, výtvarnice
  • Luděk Horký (CZ) – režisér, dramaturg a pedagog, nyní vede Centrum dramaturgie dětské tvorby v České televizi
  • Hrvoje Selec (HR) – lektor a ředitel festivalu VaFi a RaFi v Chorvatsku

Vítězné filmy:

MINI 

Ted má škytavku / Ted is Having Hiccup – collective camera ETC

(Za originální smysl pro humor spojený s rytmickou výstavbou gagu a citem pro pointu.)

Zrnko v podivuhodné zemi / A Grain in a Strange Land – Collective Associacao de Ludotecas do Porto/Anilupa

(Za kultivovanou syntézu jednotlivých filmových složek a vysokou estetickou úroveň výtvarného řešení.)

Jak je důležité míti Filipa – Wachová Anna Sofie, Vedral jan, Pavlů Daniela, Novotná Johanka

(Za neobvyklý námět, zpracovávající silné a dětem blízké téma s existenciálním rozměrem.)

Odpadlík ze Záhřebu ú zagreb Renegade – Animánie + NS Dubrava Zagreb

(Za osobitou práci s nadsázkou a prvky parodie v obsahu i formě.)

Krajina emocí / The Landscape of Emotions – Collective Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu

(Za originální výtvarné a animační řešení, které skvěle vystihuje základní téma propojení duše a těla.)

Ztracený domov / Lost Home – Sasha Pivovarova, maria Dubrovina, Anya Altuhova 

(Za přehledné a poutavé zpracování složitého epického vyprávění.)

 

ČESTNÉ UZNÁNÍ v kategorii MINI

Pohodlná pozice / Comfortable Position – Collective Dante Rustav Films

Labyrint / Labyrinth – Collective Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu

O Bivojovi – Dáda Adéla Klára Michal Ema ze základní školy v Duchcově, pod vedením Animánie

Pověst o Oxově stopě / The Legend of the Ox’s Footprint – Collective OTTOmani association

MIDI 

Pryč / Away- Mathilde Pepinster

(Za originální způsob vyprávění a střihové skladby opírající se o kvalitní výtvarné řešení.)

Cecilka – Paulíny Aneta

(Za stylovou čistotu v minimalistickém a přesto vizuálně efektním výtvarném řešení.)

ČESTNÉ UZNÁNÍ v kategorii MIDI

Krabí sushi – Adam Svěcený, Pelikánová klára, janda Jonáš Aeroškola

Hlad / Hunger – FKVK Zaprešić / HU

Souznění / Harmony – Kvaková Martina

Naši Italové / Our Italians – Čámská Karla, Vojáčková Anežka, Vojáčková Alžběta a další žáci ZUŠ JJR 

MAXI

Spolu sami – Diana Cam Van Nguyen

(Za citlivé uchopení složitého tématu prostřednictvím intimních výpovědí pohybujících se na žánrové hranici anidoku a fikce.)

Veselé Vánoce, babi! – Agáta Bolaňosová

(Za originální kombinaci výtvarné karikatury s tragickým příběhem, účelně podporující tragikomické vyznění filmu.)

ČESTNÉ UZNÁNÍ v kategorii MAXI

Skříňostroj doktora Steina – Gabriela Plačková 

Levá pravá levá / Left Right Left – Louise Pau / CZ

Cena diváků

O Bivojovi – Dáda, Adéla, Klára, Michal, Ema ze Základní školy v Duchcově

Cena studentské poroty

The unusual suspects – Jackie Gorman, USA

(Za vtipné využití výtvarného směru)

Pro více informací a předání cen nás kontaktuje na info@animanie.cz